LOS ANGELES - NEW YORK - WARSAW
EN | PL

Lena Góra - aktorka, twórczyni filmów. Urodzila sie w Gdansku, córka artysty malarza Slawka Góra i wokalistki Pancernych Rowerow i Apteki Eli (Malwiny) Góry. W młodym wieku zaczęła grać w lokalnych teatrach w Polsce, występując w takich produkcjach, jak Elektra, Proces czy Romeo i Julia.

Po przeprowadzce do Londynu w wieku 16 lat została członkinią The-O Adams’ Company. W 2010 roku przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie studiowała w studiu HB i była członkinią The Actors Studio. Pod skrzydłami Joe Paradise’a występowała w licznych projektach teatralnych. W 2011 Lena zadebiutowała główną rolą w filmie fabularnym FAIL. W tym samym roku wróciła do Londynu, aby zagrać w serialu VICE Dalston Superstars u boku m.in. Marka Ronsona.

W 2015 roku pojawiła się w Female Fight Club w produkcji Cineville i grała Jane w Cops and Robbers (2015) wraz z Tomem Berengerem. Wiosną 2016 była jedną z Dziesięciu Silnych Kobiet przedstawionych przez Alistar Guy na wystawie w Smythson w Londynie wraz z Daphne Guiness, Melanie Griffith i Tippi Hedren. Reżyserka i scenarzystka krótkiego metrażu „Hospital Green”,  ktory mial premiere na festiwalu w Cannes, 2017. 


Lena funkcjonuje obecnie pomiedzy Warszawą, a Los Angeles.  Jest laureatką Specjalnego Wyróżnienia w konkursie ScriptEast za scenariusz „Stillborn”, oparty na życiu i karierze jej matki (film, obecnie w fazie przedprodukcji, wyreżyseruje Olga Chajdas). Wiosną 2020 roku wspòł-naipsała dramat romantyczny „How Sad, How Lovely” (reż. Michał Chmielewski), w którym zagrała główną rolę u boku Johna Hawkesa i Chrisa Hanley. W tym roku wystąpiła też w  nowym horrorze Bernarda Rose u boku Stephena Dorffa i Danny Hustona, oraz w serialowej superprodukcji stacji Canal + „Król” w reżyserii Jana Matuszyńskiego.

×